A szőke nők rémálma: A KERÉKCSERE (de sok pasinak is kihívás)
Hogyan kell kereket cserélni az autón?
Ha mélyen az elmédbe nézel, bizonyára vannak idevágó emlékeid a KRESZ tanfolyamról (vagy egy korábbi, balul elsült kocsikázásból), de tudsz csípőből válaszolni a kérdésre?
Tudod, hogy milyen eszköz kell hozzá, és hol találod őket?
Tudod, hogy milyen típusú a pótkereked?
És egyáltalán: tudod, hogy MIKOR kell kereket cserélni az autón? Olvasd el a cikket, mert új és meglepő információkat tartalmaz:)
Mikor aktuális a kerékcsere?
A tévhittel ellentétben nem csak akkor kell kereket cserélni az autón, ha egy esős hétfő reggel defektet kaptunk egy forgalmas csomópontban. Ez egyrészt nagyon kellemetlen, másrészt borzasztóan balesetveszélyes is.
A szezonális kerékcserék mellett az indulás előtti ellenőrzés is nagyon fontos, és megkímélhet a fentebb vázolt szélsőséges, bár egyáltalán nem lehetetlen eset megtörténésétől.
Szezonális kerékcsere?
A téli-nyári gumi cseréje évente kétszer legyen kőbe vésett program a saját, és a többi közlekedő biztonsága érdekében!
Ez nem azt jelenti, hogy amikor eljön a naptár szerinti meteorológiai tavasz, akkor azonnal le kell cserélni a téli gumikat – emlékezz csak az idei áprilisra, amikor szakadt a hó. A kerékcsere időpontját akkor érdemes kitűzni, ha tartósan 7 fok felett van a hőmérséklet.
Amikor pedig hűlni kezd – 7 fok alatt –a nyári gumi anyaga megkeményedik, így már nem tapad olyan jól, szóval ahogy csökken a hőmérséklet, úgy érdemes felkészíteni autónkat a téli időszakra.
Sokan vitatják a „7 fokos szabály” létjogosultságát, ám nyilván nem kell ezt véresen komolyan venni: mindössze egy útmutatás és figyelmeztetés arra, hogy körülbelül mikor érdemes lecserélni a gumikat, hogy minden évszakban biztonságosan autózhass az utakon.
Átszerelés vagy komplett csere?
Átszerelés esetén a felnik maradnak, csak a rajta levő gumikat cserélik le.
Komplett cseréről akkor beszélünk, ha teljesen új kerekeket kap az autónk. Ha az átszerelés mellett döntesz, semmiképpen ne fogj hozzá egyedül, ugyanis ebben az esetben egy milliméternyi eltérés is balesetveszélyes lehet!
Milyen alapvető feltételei vannak egy biztonságos kerékcserének?
Akár szervizre bízod, akár magadnak intézed el a kerékcserét, fontos, hogy szilárd és vízszintes aszfalton álljon az autó, ahol biztonságosan meg tudod emelni a járművet. Az emelő mellett szükség lesz egy kitámasztó ékre is, hogy az autó semmiképpen se „induljon el” a kerékcsere kellős közepén. Kéznél kell lennie még kerékkulcsnak és csavarhúzónak is. Ha ezek rendelkezésre állnak, kezdődhet a kerékcsere. Ha ezen a ponton nem vagy benne biztos, hogy mi a teendő, akkor a következő kérdésünkre adott válaszon egy percig ne gondolkozz!
Szervizben vagy otthon?
Ha teljesen őszinték akarunk lenni, ennek a kérdésnek az eldöntése mindenkinek szíve joga. Megfelelő rákészülés után, ha megvannak a szükséges szerszámaid, valószínűleg egyedül is ki tudod cserélni a kereket.
Ám nagyon fontos hozzátenni, hogy a szakember minden téren megfelelő tudással rendelkezik az autód kapcsán, így ha ránk bízod a kerékcserét, nem érnek meglepetések! Egyrészt gyorsabban kész van, másrészt lehet, hogy a kerekek leszerelése közben rábukkanunk olyan rejtett hibákra, amit te magadtól talán észre sem vennél – de a kijavításuk az életedet mentheti meg.
Ha egy forgalmas autópályán vagy úton kapsz defektet, akkor a gyorsaság a legfontosabb, hiszen ez fokozottan veszélyes szituáció.
Először biztosítsd a helyszínt (elakadásjelzővel + háromszöggel jelezd a közeledőknek, hogy lassítsanak), majd mérd fel a helyzetet. Úgy érzed, hogy segítség nélkül, 1 órán belül ki tudod cserélni a kereket (van hozzá szerszámod és szaktudásod is)?
Ha igen, akkor gyorsan ess túl rajta, és utána irány az első szerviz, ahol ellenőrzik, és szükség esetén javítják a villám-munkát. Fontos, hogy ellenőrizd a pótkereket: ha bármilyen hibát, túlzott kopást, dudort találsz rajta, ne használd, mert lehet, hogy 5 percen belül újra durrdefektet kapsz!
Ha nem tudod kicserélni a kereket, vagy több időt venne igénybe, akkor gyorsan hívj minket, és mi kisegítünk!
Emellett bármilyen sérülést látsz a pótkeréken, ne habozz szakembert hívni, hiszen így elkerülhetsz egy életveszélyes durrdefektet is.
Ott vagyunk, ahol segítségre van szükség!